Városlista
2024. május 3, péntek - Tímea

Hírek

2014. Január 21. 05:00, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Adórendszer: nincsenek vesztesek

Adórendszer: nincsenek vesztesek

Az egykulcsos adó bevezetése és az elvárt béremelés együttesen 682 milliárd forinttal emelte a lakosság jövedelmét, és még a legalsó jövedelmi sávban sem volt negatív a mérlege – állapította meg Giday András. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közgazdásza a Magyar Nemzetnek megerősítette, a régióban sok helyen csak mutatóba, politikai okokból alkalmaznak kétkulcsos rendszert. A magasabb kulcs az adózók egy–másfél százalékát érinti.

Az egykulcsos jövedelemadó és az elvárt béremelés bevezetésével még a legkevesebbet keresők is jól jártak, sőt még azoknál is pozitív szaldót mutat a mérleg, akik nem nevelnek gyermeket, vagyis nem jogosultak családi adókedvezményre. Az egykulcsos jövedelemadó és a béremelés együtt 682 milliárd forintot hagyott a lakosság zsebében, ebből az adóváltozások 443 milliárd, az elvárt béremelés pedig 239 milliárd forintot tett ki.

A Pénzügyi Szemle internetes oldalán Giday András elemzése kimutatja, hogy az egykulcsos jövedelemadót illető 2010–2012-es változásokat kiegészítette az elvárt béremelés 2012-ben, ami egyfajta bérbruttósítást jelentett. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakértője a Magyar Nemzetnek elmondta: ha valaki a lakossági jövedelmek alakulását elemzi, annak ajánlható, hogy a csomag mindkét elemét vegye vizsgálat alá.

A minimálbér és a szakmunkás-bérminimum kötelező érvénnyel mintegy 24 százalékkal emelkedett 2012-től. Ezeken túl tartalmilag egy bérbruttósítást ajánlott a kormány a munkaadóknak. Ez volt az úgynevezett elvárt béremelés, amelynek az volt a célja, hogy (az átlag alatti keresetűeknél) emelje a nettó jövedelmét azoknak, akiknél az csökkenne az újabb adóváltozások hatására. Az elvárt béremelés értékét úgy határozták meg, hogy az adójóváírás 2012. évi kivezetésének és a szuperbruttóalap megszüntetésének az együttes hatása ne okozzon csökkenést a dolgozók nettó bérében.

A minimálbér esetében havi 15,5 ezer forint volt az elvárt béremelés, amelynek a bér emelkedésével fokozatosan csökkent az értéke, míg 217 ezer forintos bérszintnél érte el a nulla forintot. A kormány a béreket emelő munkaadóknak cserébe kedvezményt biztosított a szociális hozzájárulási adóból. Az intézkedés nagyságrendjét igen jól érzékelteti, hogy maga az adókedvezmény értéke is 120 milliárd forint volt 2012-ben és 60 milliárd forintot terveztek tavalyra. 2012-ben a béremelés öt százalék feletti részét kompenzálta az állam, tavaly pedig a tíz százalék feletti részt.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.

2024. Május 02. 06:47, csütörtök | Belföld

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Az idei évre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, míg a jövőre 4,1 százalékkal