Hírek
2017. Szeptember 20. 05:02, szerda |
Belföld
Forrás: mti
Év végéig döntés születhet a negyedik paksi blokk üzemidő-hosszabbításáról
A paksi atomerőmű első három blokkja már megkapta az engedélyt a további működéshez, a negyedik blokk engedélykérelmének elbírálása folyamatban van, az eljárás még idén lezárulhat
- mondta Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energiaügyért felelős államtitkára a tárca közleménye szerint Bécsben, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szeptember 18-22. között zajló 61. közgyűlésén.
A magyar delegáció vezetője hangsúlyozta, Magyarországon az atomenergia a villamosenergia-termelés megbízható forrásaként biztosítja a fogyasztók számára a stabil ellátást, és a jövőben is a hazai áramszükséglet jelentős részét fedezheti.
Az államtitkár felszólalásában kiemelte az atomenergia békés célú, hosszú távú alkalmazása érdekében tett újabb magyar lépéseket. A Paks II. projekt megkapta a telephely- és a környezetvédelmi engedélyt. Áprilistól tárca nélküli miniszter látja el a két új blokk tervezésével, megépítésével és üzembe helyezésével kapcsolatos kormányzati feladatokat.
Aradszki András a közlemény szerint elmondta, az idén tavasszal megrendezett Nukleáris Biztonsági Egyezmény 7. felülvizsgálati értekezlete igazolta, hogy a magyar gyakorlat megfelel a biztonsági követelményeknek, emellett több ponton is jó gyakorlatnak minősített, követendő példa.
Az államtitkár hangsúlyozta Magyarország elkötelezettségét a nukleáris védettség teljes körű garantálása iránt. Emlékeztetett, hogy kedvező eredménnyel zárult idén a Nemzetközi Fizikai Védelmi Tanácsadó Szolgálat (IPPAS) magyar kormány kérésére elvégzett, 12 napos követő-missziója. A nukleáris védettség jogi és hatósági hátterére, a nukleáris és más radioaktív anyagok, a kapcsolódó létesítmények és tevékenységek fizikai védelmére kiterjedő átfogó utóvizsgálat megállapította, hogy Magyarország jelentős előrehaladást ért el a 2013-as felülvizsgálati misszió ajánlásainak és javaslatainak végrehajtásában.
Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a NÜA 2016 decemberében együttműködő központjává jelölte ki a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontját (MTA-EK). Az intézmény a világon elsőként kapta meg ezt a minősítést a nukleáris törvényszéki analitika területén a nemzetközi szervezettől. Hozzátette: Magyarország innovatív nukleáris védettségi megoldásokkal és meglévő szakmai tudásbázisával a továbbiakban is kész támogatni a NAÜ szakterületi törekvéseit és tevékenységeit.
Az NFM közleménye szerint a NAÜ legnagyobb éves rendezvényének számító közgyűlés keretében számos szakmai találkozót tartanak, lehetőséget biztosítva a résztvevőknek az atomenergia különféle alkalmazási területein elért eredmények és egyéb új fejlemények megvitatására. A közgyűlés kísérőrendezvényei között idén is megrendezik a tudományos fórumot, amelynek aktuális fő témája a nukleáris technológiák szerepe az egészségügyben: a megelőzés, diagnosztizálás és kezelés.
Magyarország a NAÜ 1957-ben történt megalapítása óta tagja a szervezetnek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 07. 13:00, kedd | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a Magyar Honvédség képes és készen áll, hogy megvédje a gázvezetéket
A Magyar Honvédség képes és készen áll arra, hogy megvédje a gázvezetéket - írta a honvédelmi miniszter húsvéthétfőn közösségi oldalán, a vasárnapi Török Áramlat elleni szabotázsakcióra reagálva.
2026. Április 07. 13:00, kedd | Belföld
Rogán szerint ilyen válságos időkben nem szabad kormányt váltani
Nem szabad kockáztatni, és nem szabad egy ilyen válsághelyzetben rábízni az országot olyanokra, akik veszélyes döntéseket tudnak hozni - hangsúlyozta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter vasárnap a Hír TV-n.
2026. Április 07. 10:00, kedd | Belföld
MÁV: április 7-étől Budapest-Kelenföld és Ferencváros között csak egy vágányon közlekedhetnek a vonatok
2026. Április 07. 09:00, kedd | Belföld
Forgalomkorlátozások lesznek Budapesten az amerikai alelnök látogatása idején
Az amerikai alelnök látogatása miatt április 6. és 8. között megváltozik a forgalmi rend Budapesten.
