Városlista
2026. április 12, vasárnap - Gyula

Hírek

2020. Március 18. 09:43, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Izolálták magyar kutatók a koronavírust, lehetőség nyílik a vakcinafejlesztésre

Izolálták magyar kutatók a koronavírust, lehetőség nyílik a vakcinafejlesztésre

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) Nemzeti Biztonsági Laboratóriumában sikeresen izolálták a koronavírust, Magyarországon először

- jelentette be az országos tisztifőorvos kedden Budapesten, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján.

Müller Cecília hangsúlyozta: ezzel lehetőség nyílik a magyarországi vakcinafejlesztésre és új vírusellenes terápiák kipróbálására. A kórokozót Kiss Zoltán virológus vezetésével sikerült izolálni, a vírust hazai és külföldi kutatók számára élő és nem élő változatban is rendelkezésre bocsátják.

Az izoláció a vírus működésének jobb megismerésére is lehetőséget ad - mutatott rá.

Felidézte: kutatóik nagy tapasztalatokkal rendelkeznek a jelenlegi vírus korábbi elődeiről is. Elkezdtek tesztelni egy vírusellenes szert is - mondta.

Minden erőnkkel és tudásunkkal annak a kutatócsoportnak a rendelkezésére állunk, amelyet Orbán Viktor miniszterelnök a napokban felállított - fogalmazott.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: nehéz megválaszolni mikor lehet ebből a sikerből védőoltatás, ezt a kutatók jobban tudják, egy új védőoltás kifejlesztése sokszor egy-két évig is eltarthat, de ez a siker óriási előrelépést jelent.

Az Egyesült Államokban már tesztelik az első vakcinát

Világszerte óriási erőforrásokat mozgósítanak, hogy megtalálják a koronavírus ellenszerét. A világ vezető gyógyszergyártói közül GlaxoSmithKline, a Pfizer és a Sanofi szintén versenyben vannak, csakúgy, mint a kis biotechnológiai Inovio Pharmaceuticals és a Novavax - írja a hirado.hu.

Kifejtve, hogy a gyógyszerek és egészségügyi termékek piacán vezető Johnson & Johnson is intenzív kutatásokat végez, de úgy néz ki, hogy egy kisebb gyógyszergyártónak sikerült versenyelőnybe kerülnie.

Az Egyesült Államokban már megkezdték az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett első vakcina tesztelését – számolt be a Biospace, az amerikai Egészségügyi Intézetek Központja közleményét idézve.

A klinikai teszteket 45 önkéntes jelentkezőn kezdték meg hétfőn Seattle-ben egy egészségügyi intézetben. Az mRNA-1273-t a Moderna nevű cég fejlesztette a Nemzeti Allergia és Fertőző Betegségek Intézet támogatásával.

A vakcina tesztelésének eredményei júniusra várhatók – írta a Marketwach tőkepiaci hírportál, amely az Evercore befektetési tanácsadó egyik elemezőjét idézte. Az ügyfeleknek kiküldött elemzésében Umer Raffat elmondta, hogy a biotechnológiai cég nyárra 10 millió vakcinát állíthat elő.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 11. 17:00, szombat | Belföld

NAV: április 20-ig kell befizetni a turizmusfejlesztési hozzájárulást

Április 20-ig kell befizetnie a turizmusfejlesztési hozzájárulást az erre kötelezetteknek - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2026. Április 11. 15:00, szombat | Belföld

Budapesti repülőjáratokat is töröltek a Lufthansa-dolgozók sztrájkja miatt

A Lufthansa légiutas-kísérőinek sztrájkja miatt törölték a légitársaság pénteki budapesti járatait - olvasható a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér honlapján.

2026. Április 11. 11:00, szombat | Belföld

A levélben szavazásra jogosultak több mint fele már leadta szavazatát

A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.

2026. Április 11. 10:11, szombat | Belföld

Orbán Viktor: Zelenszkíj vagy én?