Városlista
2025. december 24, szerda - Ádám, Éva

Hírek

2012. Július 12. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Kerekes Band-koncert a pannonhalmi Hospodárkertben

Kerekes Band-koncert a pannonhalmi Hospodárkertben

Az idén először nyitja meg a nagyközönség számára a Pannonhalmi Bencés Főapátság a Hospodárkertben kialakított szabadtéri színpadot, a páratlan környezetben a Kerekes Band ad koncertet péntek este.

A szabadtéri színpadot a térstruktúrát újragondolva az egyéni elvonulásra, meditációra alkalmas zugok mellett alakították ki a kertben. A színpad helyet adott már miséknek és a bencés gimnázium ünnepeinek, az első nyilvános zenei program a pénteki lesz. A sajátos hangszeres felállással játszó Kerekes Band lép pódiumra, az együttes Európa számos országán kívül Jamaicán is koncertezett már sikerrel.
Pottyondy Ákos a gyógynövényes kert vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a gyógynövényes kertet nemsokára ismét a zene szolgálatába állítják: augusztus 20-án Pál István Szalonna húzza a talpalávalót a kertben a táncház résztvevőinek.
A Hospodárkert a Millenniumi emlékmű alatt, a Főpátságtól déli irányban egészen a Boldogasszony-kápolna alatti lejtőig húzódó domboldalon található. Nevét az egykori apátsági szakácsról, Hospodár Károlyról kapta, aki a kertet az államosítás idején megváltotta, majd később ismét a rendnek ajándékozta – részletezte Pottyondy Ákos.
A kertet évszázadokon keresztül, egészen a 19. század végi filoxéravész idejéig szőlősként használták, majd gyümölcsfákkal telepítették be, kihasználva a kedvező mikroklímát, hiszen a napfényes délkeleti domboldal ideális feltételeket biztosít a növényeknek. A nyolcvanas évek végéig szinte minden fajta gyümölcs megtermett a meredek domboldalon, amelyre a Főapátságnak szüksége volt.
Noha az idős állomány elöregedő vagy kipusztuló egyedeit továbbra is fiatal, a térségben honos gyümölcsfákkal pótolják, napjainkra a gyümölcsöskertben a termelés háttérbe szorult, a kert fokozatosan a szerzetesek és az oda érkező vendégek egyik kedvelt pihenőhelyévé, alkalmanként vallási rendezvények színterévé vált.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 24. 10:29, szerda | Belföld

Meteorológia: síkvidéken kicsi az esély a fehér karácsonyra

Síkvidéken kicsi az esély a megmaradó hóra szenteste, de a nyugati, délnyugati tájakon lehet vékony, olvadó hóréteg, míg a dunántúli hegyekben akár vastagabb hótakaró is kialakulhat.

2025. December 24. 10:28, szerda | Belföld

Erdő Péter: legalább a Kisjézus jászola körül próbáljuk megérteni egymást!

A békesség, amit Jézus születése hoz Isten és ember között, békét kell hozzon ember és ember között is

2025. December 24. 10:24, szerda | Belföld

Steinbach József: el kell csendesedni, hogy meghalljuk Isten és a másik ember szavát

Karácsony az Istenre figyelés ideje, de el kell tudni csendesedni ahhoz, hogy meghalljuk Isten és a másik ember szavát

2025. December 24. 10:22, szerda | Belföld

Új babaáruházlánccal erősít a Mészáros Csoport